proFem je nestátní nezisková organizace, která už 30 let pomáhá obětem domácího a sexuálního násilí najít cestu zpět k plnohodnotnému životu beze strachu.
Svou činností zbavujeme přístup k obětem nebezpečných stereotypů a předsudků, které oběti zraňují a odrazují je od vyhledání pomoci. Pracujeme na tom, aby všichni, kteří přijdou s obětí do styku, jednali zkušeně a empaticky.
Vzděláváme odbornice a odborníky o potřebách obětí a staráme se o to, aby jakékoliv setkání a komunikace s obětí byly citlivé a přínosné. Naše práce se tak odráží jak v životě našich klientek a klientů, tak v nových zákonech, přístupu policistů, soudců a zdravotníků a podobě trestních řízení.
Naše vize
Vytvoření propojené sítě odborné empatické pomoci bez předsudků, která je k dispozici všem obětem domácího a sexuálního násilí a v takové podobě, ve které ji zrovna potřebují.
Naše mise
Zvyšování odbornosti, efektivity a dostupnosti veřejné pomoci pro oběti domácího a sexuálního násilí, abychom jim zajistili nejlepší možnou kvalitu života.
Pomáháme už 30 let.
Co děláme?
Dostupná pomoc
Obětem sexuálního a domácího násilí poskytujeme právní, sociální a psychoterapeutické poradenství. Naše pobočky jsou dostupné ve čtyřech městech České republiky a na začátku roku 2024 jsme otevřeli první komplexní centrum pro oběti sexuálního násilí v Česku PORT.
Lobbování
Díky našim dlouholetým zkušenostem umíme pojmenovat nedostatky v systému. s našimi podněty aktivně oslovujeme zákonodárce a usilujeme o změnu legislativy. Nezastavíme se, dokud nevznikne bezpečné prostředí, v němž se obětem dostane spravedlnosti.
Informace a vzdělávání
Boříme mýty a společenské předsudky formou osvětových kampaní. Provádíme odborné výzkumy a analýzy. Školíme ty, kteří jsou s obětí násilí v kontaktu mezi prvními: policii, soudy, lékaře a další odbornice a odborníky.
Měníme pochybovačnou otázku Opravdu se to stalo? na jasné ujištění Věříme vám.
Statistiky týkající se domácího násilí
V České republice zažili domácí násilí každá 3. žena a každý 9. muž.
Zdroj: Pod Svícnem, IPSOS. Každý pátý člověk se stal obětí domácího násilí (2022).
Kvůli domácímu násilí vyhledá lékařskou pomoc 162 000 žen za rok.
Zdroj: Hokr Miholová, P., Ondrušková, J., Dohnal, D. Ekonomické dopady domácího násilí v oblasti zdraví (2016)
Za rok u nás dojde až k 2 500 případům násilí v rodinách s dětmi.
Zdroj: Úřad vlády ČR. Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí: mýty a fakta (2018)
Až o 50 % více žen žádalo o pomoc s domácím násilím v průběhu covidové pandemie.
Zdroj: Nyklová, B., Moree, D. Násilí na ženách v souvislosti s covid-19 (2021)
Roční finanční dopad domácího násilí na zdravotní systém je 4,8 miliard Kč.
Zdroj: Všetičková, S., Zdeněk, M., Molnár, P. Analýza ekonomických dopadů domácího násilí (2017).
Statistiky týkající se sexuálního násilí a obtěžování
2,3 mld. Kč ročně je vynaloženo z veřejného zdravotního pojištění na léčbu dopadů sexuálního násilí.
Zdroj: Novák Gabrielová, J., Michálková, E. a Poláková, J. Sexualizované násilí: výskyt, dopady a náklady na zdravotní péči (2024)
Ročně zažije v Česku znásilnění přibližně 62 tisíc žen.
Zdroj: Novák Gabrielová, J., Michálková, E. a Poláková, J. Sexualizované násilí: výskyt, dopady a náklady na zdravotní péči (2024)
76 % obětí znásilnění pociťuje dopady na své psychické nebo fyzické zdraví, vztahy, studium, práci, či dokonce život ohrožující dopady.
Zdroj: Novák Gabrielová, J., Michálková, E. a Poláková, J. Sexualizované násilí: výskyt, dopady a náklady na zdravotní péči (2024)
Výzkum Institutu pro kriminologii a sociální prevenci ukazuje, že u znásilnění je v 99 % pachatelem muž a v 90 % obětí žena.
Zdroj: ok.cz/iksp/docs/428.pdf
S nějakou formou sexuálního násilí se setká 58 % žen. Se znásilněním má pak zkušenost dokonce každá pátá žena (20 %).
Zdroj: Novák Gabrielová, J., Michálková, E. a Poláková, J. Sexualizované násilí: výskyt, dopady a náklady na zdravotní péči (2024)
V až 50 % případů znásilnění, které se dostanou k soudu, odchází pachatel s podmínkou.
Zdroj: proFem. Jen ano je ano - trestný čin znásilnění ve světle Istanbulské úmluvy (2017)
Ke sdílení
Zajímá vás něco k činnosti proFemu? Hledáte podklady pro média?
Proč nedáváme kontakt na naše klientky a klienty?
Služby proFem jsou důvěrné a všechny naše pracovnice jsou naprosto diskrétní. Téma sexuálního i domácího násilí je velmi citlivé, nechceme více zatěžovat klientky a klienty, kteří jsou už tak v těžké situaci.
Pokud se ke kontaktu i přesto dostanete, zvažte, zda se do rozhovoru s obětí sexuálního a domácího násilí vůbec pouštět. Jedná se o velmi citlivé téma a oběti často nemusí mít trauma dobře zpracované, což si nemusí uvědomovat. Váš rozhovor a případné reakce na něj (například na sociálních sítích) by mohly takové trauma znovu otevřít a oběť retraumatizovat. Prosím, myslete na to.
V případě, že se pro rozhovor s obětí i tak rozhodnete, uvědomte si všechna tato rizika a proberte je s obětí. Nabídněte jí kontakty na služby a organizace, které jí pomohou s rozhodnutím, zda se do toho vůbec pouštět a pomohou jí také s případnou retraumatizací z vašeho rozhovoru. Kontakty na služby organizace proFem najdete ZDE.
Další tipy, jak vhodně a citlivě psát o sexuálním a domácím násil najdete v našem praktickém manuálu Na slovech záleží: Jak informovat o sexuálním násilí, který jsme připravili ve spolupráci s novinářkou.
Ke stažení / GDrive
Logo, manuál, grafické prvky
Manuál pro novináře: Na slovech záleží
Desatero pro novináře, manuál Na slovech záleží: Jak informovat o sexuálním násilí