Víme, že sexuální a domácí násilí jsou komplexními tématy. Lidé, kteří ho zažili, tak často potřebují podporu v podobě různých služeb a institucí: zdravotnictví, policie, sociální poradenství, psychoterapie a další.
Téma prožitého násilí se může objevovat i tam, kde to nemusí být na první pohled zřejmé.
I pokud pracujete například jako lékař/ka nebo sociální pracovník/pracovnice v organizaci, která se přímo na téma násilí nezaměřuje, je pravděpodobné, že se během své práce někdy s obětí násilí setkáte. Dokonce můžete být první, komu se oběť svěří. Je důležité vědět, jak citlivě reagovat a jak oběť správně podpořit. Vaše správná reakce totiž může otevřít oběti cestu k uzdravování a snížení negativních dopadů násilí.
Základem citlivé komunikace s oběťmi násilí je tzv. trauma-informovaný přístup.
Trauma-informovaný přístup
Tedy přístup, jehož východiskem je skutečnost, že násilí obvykle bývá traumatickou událostí v životě oběti. Abychom uměli obětem opravdu pomoci, je důležité znát, jak člověk při stresové/traumatické situaci reaguje a jaké může mít trauma dopady a následky. A tyto znalosti zohlednit při poskytování služeb obětem.
Jaké znalosti to například jsou?
Prožité násilí dopadá na každou oběť jinak, dopady můžou přetrvávat i roky po útoku. Mezi dopady traumatu patří i to, co se na první pohled nemusí zdát jako běžná reakce: zlehčování prožitého násilí, apatie, nekontrolovatelný smích, nesoustředěnost, větší změny v chování atd.
Při násilném útoku mnoho obětí tzv. zamrzne: nemohou se hýbat, reagovat, křičet. Jde o automatickou obrannou reakci našeho mozku. Nikdo si tuto reakci nevolí vědomě.
Více informací najdete v našich publikacích nebo kurzech, viz sekce Vzdělávání.
Díky lepšímu porozumění těmto mechanismům a dopadům můžete uzpůsobit komunikaci s obětí: jednat s ní citlivě, s respektem, nezlehčovat, co prožila nebo co cítí, neobviňovat ji.
Jaké jsou přínosy tohoto přístupu?
- lépe porozumíte obětem a jejich rozličným reakcím;
- citlivým přístupem, který zohledňuje informace o traumatu, předcházíte sekundární viktimizaci obětí;
- celkově tímto přístupem pomáháte vytvořit citlivější a efektivnější prostředí pro vaši odbornou pomoc obětem.
Podívejte se na naše nové video, kde se o tomto citlivém přístupu dozvíte více
Iniciovali jsme vznik Platformy.
Platforma pro pomoc osobám se zkušeností se sexualizovaným násilím
Jedním ze způsobů, jak zvyšujeme informovanost o citlivém přístupu k obětem násilí mezi odbornou veřejností, je Platforma pro pomoc osobám se zkušeností se sexualizovaným násilím. Tu jsme iniciovali v prosinci 2022.
Cíle platformy
- umožnit pravidelné setkávání a komunikaci odbornic a odborníků, kteří se ve své praxi setkávají s tématem sexuálního násilí
- posílit vzájemnou spolupráci mezi organizacemi, které se účastní Platformy
- umožnit sdílení osvědčené praxe v oblasti pomoci obětem násilí, ale také v oblasti práce s dalšími zranitelnými skupinami obyvatel
- posílit přístup k odborným informacím o sexuálním násilí: například realizací výzkumu nebo vytvořením sdílené databáze článků a publikací o sexuálním násilí
- realizovat specifické vzdělávání: například workshopy pro účastníky/ce Platformy, pro pracovníky a pracovnice Policie nebo Nemocnice Střešovice
Vznikem a setkáváním Platformy tak společně přispíváme ke zlepšování systému pomoci obětem násilí.
Přidejte se. Zaujala vás činnost Platformy a chcete se jí také účastnit? Napište nám. administrativa@profem.cz
Ke stažení
Platforma, zmíněné výstupy i tato sekce webu vznikly v rámci projektů podpořených Fondy Norska 2014-2021.