15. prosince 2024
Hledáte vzdělávací kurz, který rozšíří vaše kompetence a poskytne vám dovednosti potřebné k citlivé a odborné práci s oběťmi sexuálního násilí? Vzdělávací modul Specifika práce s lidmi se zkušeností se sexuálním násilím vychází z naší dlouholeté odborné praxe i ze zkušeností našich klientek a klientů. V rámci jednotlivých bloků budete pracovat s kazuistikami relevantními pro jednotlivé oblasti a zároveň si osvojíte praktické postupy z různých oblastí pomoci.
Tento vzdělávací modul je vytvořený tak, aby vám umožnil hlubší porozumění a schopnost poskytnout efektivnější podporu obětem a přeživším. Kurz představuje celou škálu pohledů (z hlediska etického, legislativního, neurobiologického ad.) ze kterých je možné práci s traumatem jako důsledkem sexuálního násilí uchopit tak, abyste je mohli aplikovat ve své praxi.
Při přípravě vzdělávacího modulu jsme vycházeli také ze zkušeností našich klientek a klientů. V poradnách, zdravotnických nebo školských zařízeních, na policejních stanicích i v soudních síních chybí odborníci, kteří by znali specifika přístupu k lidem se zkušeností se sexuálním násilím. Neodborná intervence pak často vede k sekundární viktimizaci (druhotnému poškození, které má stejně závažné dopady, jako traumatizující událost) a v řadě případů jsme se setkávali i s tím, že se naše klientky cítily přístupem psychologů či psychoterapeutů poškozené.
Vzdělávací modul je rozdělen do dvou částí, které budou probíhat samostatně.
1. teoretická část
je zaměřena na pomáhající a další profese, např. sociální a zdravotní pracovníky, policii, státní zástupce, soudce, poradce, učitele atd.
2. praktická část
cílí na psychology a psychoterapeuty s již ukončeným psychoterapeutickým výcvikem a má sloužit jako specifické zaměření psychoterapeutické činnosti na léčbu traumatu způsobeného sexuálním násilím. Pro přijetí do praktické části je třeba splnit teoretickou část.
V tuto chvíli spouštíme nábor pro teoretickou část kurzu. Vzdělávací program bude realizován od března do prosince 2025.
Přihlášky můžete posílat do 6.3.2025 přes formulář zde.
Část I – teoretická
Základní část vzdělávacího programu je tvořena sérií 10 vzdělávacích bloků. Tato část projde samostatnou akreditací Ministerstva práce a sociálních věcí. Pro úspěšné absolvování této části je nutné, aby frekventanti byli osobně účastni minimálně 80 % přednášek a v závěrečném testu prokázali základní znalosti z teoretické části vzdělávacího modulu. Po splnění stanovených podmínek získá každý z absolventů absolventský certifikát.
V úvodu budou účastníci seznámeni se základními informacemi týkajícími se traumatu a s tím, jak pracovat s lidmi, kteří se setkali se sexuálním násilím. Dále bude prostor věnován traumatu z pohledu neurobiologie a psychiatrie. Následně se také zaměříme na specifika práce s dětskými klienty a dospělými zasaženými sexuálním násilím. Další bloky budou věnovány krizové intervenci; legislativě; práci OSPOD v případech sexuálního násilí; rodině jako systému, který byl zasažen sexuálním násilím; etice; a v neposlední řadě též sebepéči a supervizi jako nezbytným nástrojům pro práci s osobami, které staly obětí sexuálního násilí.
Harmonogram teoretické části:
20.3.2025 Teoretická východiska a principy práce s oběťmi sexuálního násilí, lektoruje Dana Pokorná
21.3.2025 Základy etiky, lektoruje Dana Pokorná a Natália Schwab Figusch
4.4.2025 Legislativa, lektoruje Kateřina Šmatová nebo Petra Presserová
1.5.2025 Neurobiologie, lektoruje Kristýna Drozdová
2.5.2025 Psychiatrie, lektoruje Kristýna Drozdová
13.6.2025 Krizová intervence, lektoruje Lenka Paulová a Irena Šritrová
11.+12.9.2025 Teorie, systém a práce s dětmi jako obětmi sexuálního násilí, lektoruje Zora Dušková a Petra Hackerová
10.10.2025 OSPOD jako klíčový partner při práci s dětmi a rodinami, kde se objevuje sexuální násilí/ Rodina, partnerství, lektoruje Andrea Michalcová a Veronika Andrtová
7.11.2025 Dospělí – práce s osobami, které zažili sexuální násilí, lektoruje Branislava Marvanová Vargová
12.12.2025 Sebepéče a supervize, lektoruje Lenka Paulová
Podrobnější popis jednotlivých bloků najdete níže v článku.
Cíle části I
Hlavním cílem první části vzdělávacího modulu je orientace odborníků z různých profesí v problematice sexuálního násilí, porozumění rozličným dopadům na lidskou psychiku, včetně somatických i emočních projevů lidského organismu v odezvě na traumatickou událost. Tato vzdělávací část si klade za cíl zvýšit povědomí a znalosti účastníků tak, aby rozpoznali traumatizované prožívání a projevy a byli schopni adekvátně zareagovat a daného člověka podpořit a tím byli schopni předcházet jeho retraumatizaci nebo dokonce sekundární viktimizaci. Po absolvování teoretické části vzdělávání budou vybaveni nejen dostatečnými teoretickými znalostmi, ale i praktickými technikami a dovednostmi, které budou směřovat k naplňování výše zmíněného cíle při výkonu vlastní praxe.
Kurz bude otevřen po přihlášení alespoň 8 účastníků.
Cena kurzu (teoretické části): 34.000 Kč
Část II – praktická
Návazná část vzdělávacího programu bude tvořena sérií 9 vzdělávacích bloků. Tato část bude akreditována u Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a zároveň zařazena do celoživotního vzdělávání klinických psychologů u Asociace klinických psychologů. Pro úspěšné absolvování této části je nutné, aby frekventanti úspěšně absolvovali první část vzdělávacího modulu, osobně se účastnili minimálně 80 % přednášek druhé části, v závěru kurzu vypracovali závěrečnou písemnou práci obsahující vlastní kazuistiku zaměřenou na práci s klienty se zkušeností se sexuálním násilím v rozsahu 10 – 15 normostran textu a absolvovali celkem 20 hodin skupinových a individuálních supervizních setkání. Po splnění stanovených podmínek získá každý z absolventů absolventský certifikát prokazující úspěšné ukončení celého vzdělávacího modulu.
Termín: v průběhu roku 2026
Cena za část II: 60.000 Kč
Obsah:
Etika v psychoterapii
Individuální a skupinová práce s oběťmi sexuálního násilí
Psychiatrie
Práce s tělem zaměřená na potřeby
Psychodynamická psychoterapie
Transgenerační přenos traumatu a vývojová psychologie
Práce s dětmi a rodinou
Supervizní setkání
Cíle části II
Hlavním cílem druhé části vzdělávání je rozšířit síť spolupracujících psychoterapeutek a psychoterapeutů, kteří budou v rámci tohoto specializačního vzdělávání vybaveni technikami, přístupy a principy psychoterapeutické práce v individuálním i skupinovém nastavení, a to napříč psychoterapeutickými směry, které jsou dlouhodobě vyhodnocovány jako nejvhodnější pro práci s traumatem v kontextu sexuálního násilí. Účastníci budou disponovat odbornými znalostmi o etiologii, příčinách, dopadech a celkové dynamice traumatu a budou tak schopni v terapeutickém procesu zohledňovat specifické potřeby takto traumatizovaných lidí, adekvátně na ně reagovat a své klienty provázet směrem od paralýzy k otevřeným možnostem transformace a postupné integrace prožitého traumatu.
Podrobný popis jednotlivých bloků (část I):
Teoretická východiska a principy práce s oběťmi sexuálního násilí (8 hodin)
Blok je zaměřen na seznámení účastníků s tématem sexuálního násilí, včetně zprostředkování chápání tohoto typu násilí jakožto genderově podmíněného. Účastníci se seznámí s jednotlivými druhy a formami sexuálního násilí, jeho dopady na oběť z krátkodobého i dlouhodobého hlediska a se základními principy práce s oběťmi sexuálního násilí napříč různými fázemi pomoci (první psychologická pomoc, krizová intervence, psychoterapie). Část kurzu je věnována i mýtům, se kterými je toto téma spojováno.
Kurz obsahuje praktickou část, kde účastníci pracují s reálnými kazuistikami, na kterých si mají možnost ověřit získané teoretické znalosti a následně je mohou aplikovat do vlastní praxe.
Blok lektoruje Dana Pokorná.
Základy etiky (8 hodin)
Kurz se zabývá etikou v pomáhajících profesích, jakožto zásadním východiskem pro zajištění bezpečí a poskytování profesionálních služeb či péče klientkám a klientům. Obsahem kurzu je zejména problematika dodržování etických norem v kontaktu s klientem, stanovování a dodržování hranic, určování kompetencí a věnuje se též otázkám etických dilemat.
Kurz zahrnuje diskusi nad vlastními kazuistikami a případovými studiemi, která účastníkům zprostředkuje lepší porozumění etickým otázkám a úskalím vlastní praxe.
Blok lektoruje Dana Pokorná a Natália Schwab Figusch.
Legislativa (8 hodin)
Kurz je zaměřen na legislativní ukotvení sexuálního násilí v českém právu. Účastníci budou seznámeni s trestně právní rovinou celé problematiky z pohledu oběti i pachatele a pozornost bude věnována vymezení a popisu činností orgánů činných v trestním řízení a procesu výslechu. Specifickou pozornost kurz věnuje právům obětí a jejich aplikaci v praxi. Kurz hojně využívá kazuistických příkladů k propojení teoretických poznatků a reálné praxe.
Blok lektoruje Kateřina Šmatová nebo Petra Presserová.
Neurobiologie (8 hodin)
Kurz edukuje účastníky v neurobiologických aspektech traumatu a poukazuje na potřebnou znalost souvislostí mezi působením traumatu a dopady traumatické zkušenosti pro vstupování do kontaktu s traumatizovaným klientem na různých úrovních podpory. Kurz se proto dopodrobna zabývá fyziologií stresu a následně adaptivními mechanismy a možnostmi jejich selhávání při působení enormního stresu. Kurz seznámí účastníky s epigenetikou, která je považována za cestu přenosu dědičné genetické informace a je úzce spojována s transgeneračním přenosem traumatu. V závěru se pak věnuje problematice stresové odolnosti.
Kurz vybaví účastníky základními znalostmi, které mohou využívat pro edukaci klientů a klientek a dopomoci jim tak ke snadnějšímu pochopení reakcí lidského organismu na traumatizující zkušenost.
Blok lektoruje Kristýna Drozdová.
Psychiatrie (8 hodin)
Kurz se věnuje zejména stresovým poruchám a posttraumatické stresové poruše v kontextu sexuálního násilí a kategorizaci traumatu, včetně rozlišení komplexní traumatizace. V souvislosti s dopady sexuálního násilí se dotýká odlišností ve vývoji osobnosti v důsledku rané traumatizace, předkládá také pohled na běžné a „traumatizované“ ukládání vzpomínek. Kurz se zabývá i vztahovou vazbou a jak do jejího utváření zasahuje prožitek traumatu. Nemalá pozornost je věnována vědecky prokázaným změnám centrální nervové soustavy po prožití traumatické zkušenosti.
Kurz umožňuje účastníkům ponořit se do problematiky traumatu, mentálního zdraví a diagnostiky a tím přispět ke zlepšení jejich schopnosti rozpoznat a pochopit důsledky traumatizace a zvýšit profesionalitu podpory klientkám a klientům na cestě k uzdravení.
Blok lektoruje Kristýna Drozdová.
Krizová intervence (8 hodin)
Kurz účastníky seznámí s termínem krizové intervence, jako s jedním z nejdůležitějších nástrojů při práci s akutně traumatizovaným či retraumatizovaným klientem. Kurz se zabývá akutními reakcemi na stres a jejich projevy a podrobně mapuje specifické techniky krizové intervence, které popisuje dle jednotlivých etap krizové pomoci. Kurz seznamuje účastníky s možnostmi ošetření klienta v kontextu pěti základních vývojových potřeb dle psychoterapeutického konceptu manželů Alberta Pessa a Diany Boyden a uvádí konkrétní kroky podpory pro oběti sexuálního násilí.
Účastníci kurzu budou vybaveni znalostí základních technik krizové intervence, které mohou využít v jakékoliv pomáhající profesi jako bazální první pomoc při stabilizaci klientů či klientek.
Blok lektoruje Lenka Paulová a Irena Šritrová.
Teorie, systém a práce s dětmi jako obětmi SN (16 hodin)
Kurz se věnuje tématu systémového ukotvení práce s dětmi a představuje jednotlivá zařízení, která mají pověření pracovat s dětmi. V kurzu budou účastníci seznámeni se základními principy terapeutické práce s dětmi a s vhodnými technikami, postupy a nástroji pro práci s dětským klientem. Podstatná část kurzu bude zaměřena na obecné faktory, které navozují změnu, a to s ohledem na specifika jednotlivých terapeutických směrů a prostor bude věnován také tématu prevence a edukace dětí v rámci vzdělávacího systému s ohledem na téma sexuálního násilí.
V druhé části kurzu budou účastníci seznámeni s celkovým obrazem násilí na dětech v ČR a se základními formami zneužívání dětí. Kurz se zaměří na specifika projevů posttraumatu u dětského klienta a průsečíky s ostatními duševními poruchami, které můžeme u dětských klientů rozpoznávat. Část kurzu bude věnována psychosexuálnímu vývoji dětí s důrazem na genderový diskomfort.
Kurz umožní účastníkům rozpoznat specifické projevy traumatizace u dětí a tím přispěje ke zcitlivění přístupu k dětem zasaženým traumatickou zkušeností.
Blok lektoruje Zora Dušková a Petra Hackerová.
Orgán sociálně-právní ochrany dětí jako klíčový partner při práci s dětmi a rodinami, kde se objevuje sexuální násilí (8 hodin)
Kurz se věnuje vymezení činnosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí s ohledem na téma sexuálního násilí. Účastníci kurzu budou seznámení s principy a základními premisami oboru sociální práce a se základními rolemi, se kterými sociální pracovníci denně přicházejí do kontaktu. Prostor bude vyčleněn též na téma přímé práce s rodinami a dětmi, jež jsou cílovou skupinou orgánu sociálně-právní ochrany dětí se specifickým zaměřením na depistáž dětí, které jsou zneužívány přímo v rodině či mimo ni.
Kurz účastníky seznámí s teoretickým rámcem sociálně právní ochrany dětí i s praktickými zákonnými možnostmi, které pracovníci tohoto orgánu mohou využít při řešení případů sexuálního násilí na dětech.
Blok lektoruje Andrea Michalcová a Veronika Andrtová.
Dospělí – práce s osobami které zažili sexuální násilí (8 hodin)
Kurz představuje terapeutickou práci s dospělými osobami, která je zaměřená na tělo a tělesné projevy traumatu. Čas bude věnován problematice reakcí na trauma a traumatu samotnému jako nesmazatelné stopě v osobnosti člověka. Kurz se zabývá obecnými principy práce s traumatizovaným jedincem a konkrétními nástroji, které lze v práci s traumatizovanými lidmi využít k postupné integraci traumatické zkušenosti. V průběhu kurzu bude využíváno praktických nácviků a technik a v neposlední řadě bude prostor věnován tématu práce s tělem, jakožto důležité součásti terapeutického/poradenského procesu.
Kurz účastníkům rozšíří baterii teoretických znalostí i praktických dovedností pro práci s oběťmi sexuálního násilí.
Blok lektoruje Branislava Marvanová Vargová.
Sebepéče a supervize profesionálů pracujících s problematikou sexuálního násilí (8 hodin)
Kurz se zaměřuje na možnosti sebepéče pro profesionály z pomáhajících profesí a na využívání supervize jako nezbytné součásti duševní sebehygieny při práci s traumatizovanými klienty. Účastníci kurzu budou seznámeni s termínem přenesené trauma a budou proškoleni v tom, jak práce s traumatem vstupuje do života nejen obětí, ale i příslušníků pomáhajících profesí, kteří mohou být péčí o primární oběti sekundárně traumatizováni.
Součástí kurzu bude i zážitek supervizního setkání, kde budou mít účastníci možnost sdílet zkušenosti z vlastní praxe a s nimi související dopady na jejich vlastní osobu.
Blok lektoruje Lenka Paulová.
Podrobný popis jednotlivých bloků (část II):
Etika v psychoterapii
Kurz je zaměřen na porozumění důležitosti dodržování etického kodexu pro výkon psychoterapeutické praxe a podrobně se zabývá oblastmi upravenými v etickém kodexu dle Evropské asociace pro psychoterapii (EAP). V jednotlivých krocích bude kurz mapovat důležitost důvěrnosti sdělení, informovaného souhlasu, terapeutického kontraktu, dodržování hranic a upevňování profesionálních kompetencí. Kurz zdůrazňuje, že dodržování etického kodexu je naprosto nezbytnou podmínkou pro ochranu práv a důstojnosti každého klienta, podporuje vytvoření bezpečného terapeutického prostředí a tím přispívá k zotavení klienta z traumatické zkušenosti.
Součástí kurzu bude diskuse nad vlastními kazuistikami a vzájemná doporučení, jak se zorientovat v některých obtížně řešitelných situacích, ke kterým v rámci poskytování psychoterapeutické péče může docházet.
Individuální a skupinová práce s oběťmi sexuálního násilí
Kurz seznámí účastníky se základními principy individuální a skupinové psychoterapie v kontextu traumatizace sexuálním násilím. Zaměří se na specifika psychoterapeutické práce, která vychází z poznatků o výrazně odlišném prožívání a dopadech traumatizace plynoucí ze sexuálního násilí v dětství a dospívání či v dospělosti. Účastníci kurzu získají vhled do komplexnosti péče o klienty traumatizované sexuálním násilím. Vedle teoretických východisek bude kurz pracovat s kazuistikami, na kterých si budou účastníci moci ověřit své znalosti nabyté v první části kurzu a zároveň budou zapojeni do modelových situací, kde si budou moci vyzkoušet roli klienta i terapeuta. Tento prožitek jim dopomůže porozumět prožívání obou stran terapeutického vztahu a přispěje ke zcitlivění a většímu zaměření na potřeby klientů.
Psychiatrie
Kurz se zaměřuje na pochopení komplexního psychologického dopadu traumatu způsobeného sexuálním násilím na osobnost člověka v jednotlivých vývojových stádiích. Účastníci kurzu budou vybaveni strategiemi a technikami pro účinnou intervenci, která bude reagovat na individuální potřeby každého z klientů. Důležitou součástí kurzu je seznámení účastníků s jednotlivými psychiatrickými onemocněními či poruchami, které se mohou v souvislosti se sexuálním násilím rozvinout. Kurz obsahuje případové studie, na kterých si účastníci mohou otestovat vlastní znalosti ohledně určení pravděpodobné diagnózy.
Práce s tělem zaměřená na potřeby
Kurz seznamuje účastníky s psychoterapeutickými metodami a postupy vycházejícími z psychoterapeutických přístupů zaměřených na propojení mysli, emocí a těla, jako je např. Biosyntéza, která reprezentuje propojení somatické a psychodynamicky orientované psychoterapie se zaměřením na perinatální a transpersonální psychologii. Účastníci kurzu budou mít možnost zúčastnit se praktických nácviků jednotlivých technik, jako je grounding, bonding atd. a drobných relaxačních technik zaměřených na práci s dechem.
Psychodynamická psychoterapie
Kurz seznamuje účastníky s principy psychodynamické psychoterapie, která navazuje na psychoanalýzu a pomáhá klientům pochopit a vyřešit konflikty mezi nevědomími myšlenkami, pocity a touhami a jejich vědomím chováním, dopomáhá pochopit, jak spolu může souviset minulá zkušenost a současné uvažování, prožívání či jednání. Významnou součástí kurzu je zaměření na pochopení fenoménu přenosu a protipřenosu v psychodynamické psychoterapii a jak s těmito jevy v praxi zacházet.
Transgenerační přenos traumatu a vývojová psychologie
Kurz se zabývá fenoménem přenosu traumatické zkušenosti z generace na generaci, popisuje dopady traumatizující události rodičů na děti nebo další potomky prostřednictvím neverbálního předávání osobní historie, která je propsána do chování, jednání či myšlení traumatem zasažené generace a má vliv na výchovu a vývoj jejích dětí a případně i následných generací. Kurz poukáže na určité rozdílnosti v odchylkách od tzv. normálního vývoje v jednotlivých etapách života, pokud je dítě v průběhu svého zrání vystaveno prožitku transgeneračního přenos traumatu. Kurz pomůže účastníkům porozumět některým zdánlivě neproduktivním interakcím v terapeutickém kontaktu, budou lépe orientováni v možných vnitřních prožitcích a obranách lidí se zkušeností s transgnerečními traumaty, které se tak může dařit odtabuizovat.
Práce s dětmi a rodinou
Kurz bude výhradně prakticky zaměřen, účastníci budou rozděleni do skupin, kde budou nacvičovat komunikační a terapeutické dovednosti při práci s dětmi traumatizovanými sexuálním násilím. Po každém nácviku modelové situace proběhne zpětná vazba od lektorek směrem k účastníkům a týmová reflexe nácviků. Účastníci budou mít možnost diskuse nad vlastními případovými studiemi a prostor bude i pro kazuistické rozbory z praxe přednášejících.
Supervizní setkání
Supervizní setkání proběhne ve dvou dnech, kdy budou účastníci kurzu rozděleni do menších skupin a budou mít možnost sdílet případy ze své dosavadní praxe pod supervizí certifikovaného supervizora. Na tato skupinová supervizní setkání pak budou navazovat supervize individuální, které si budou účastníci hradit samostatně nad rámec kurzu.