20. listopadu 2024
Definice trestného činu znásilnění se od nového roku změní. Nově se za něj budou považovat všechny případy, kdy oběť jakýmkoli způsobem vyjádří svůj nesouhlas s pohlavním stykem. Rozšíří se tím současná definice, která vyžaduje, aby pachatel překonal fyzický odpor oběti nebo zneužil její bezbrannost. Vznikne také zcela nový trestný čin – sexuální útok.
Podle nynější právní úpravy je znásilněním takový pohlavní styk, kterého pachatel dosáhl násilím, pohrůžkou násilí nebo zneužitím takzvané bezbrannosti. Od nového roku však bude tato definice širší. Legislativním procesem totiž prošla takzvaná redefinice, která mění pojetí sexuálních trestných činů. Pokud oběť srozumitelným způsobem projeví svůj nesouhlas s pohlavním stykem (například gestem, pláčem, slovně), a pachatel ho přesto vykoná, půjde o znásilnění. Po oběti se tak již nebude vyžadovat, aby se útoku fyzicky bránila.
Pod trestný čin znásilnění však budou nově spadat pouze situace, kdy dojde k souloži nebo srovnatelnému styku. Jiné formy sexuálních praktik, během kterých nedochází k penetraci, budou patřit do nového trestného činu sexuálního útoku. I ten je však postaven na vyjádření nesouhlasu, od znásilnění se tedy bude lišit jen podobou jednání.
Důležité změny se dočká také pojem bezbrannosti, který je součástí stávající i budoucí definice znásilnění. Ten zahrnuje situace, kdy oběť objektivně nemůže projevit nesouhlas, a to například z důvodu bezvědomí, spánku, zdravotního znevýhodnění nebo třeba vlivem návykových látek. Pokud takového stavu pachatel zneužije, dopustí se znásilnění. Podle nové úpravy bude za automaticky bezbranné třeba považovat také každé dítě do dvanácti let věku. Pohlavní styk s takto starým dítětem tak bude vždy znásilněním, nikoli pohlavním zneužitím, jako je to často doposud. Nebude se zkoumat, zda se stykem projevilo nesouhlas, či nikoli. Podle odborníků to totiž po tak malém dítěti nelze chtít. Zároveň bude pod bezbrannost nově spadat takzvané zamrznutí, slovy redefinice „silný ochromující stres“. Jde o reflexní, nevědomou a impulsivní reakci těla na velmi stresující situaci, která způsobuje, že člověk není schopen jakkoli reagovat, a tedy ani vyjádřit nesouhlas nebo se bránit.
Tyto změny trestního zákoníku začnou platit 1. ledna 2025 a budou se vztahovat v zásadě na činy spáchané od tohoto data. Naopak jednání, která se stala nebo se stanou do konce roku 2024, se budou majoritně posuzovat podle nynější, „staré“ úpravy.
Změnu definice můžeme ukázat na následujícím příkladu. Mladá žena přespávala doma u svého kamaráda. Večer si šla lehnout na gauč, on k sobě do ložnice. Zrovna si lehala, když vtom k ní přišel pachatel a začal ji líbat a hladit po intimních partiích. Žena byla tak zaskočena, že zcela ztuhla; tělo jí nedovolilo se jakkoli pohnout ani ozvat. Pachatel nepřestal a vykonal na ní soulož. Podle stávající právní úpravy by příklad znásilněním patrně nebyl – oběť neprojevila odpor, nebránila se, a zároveň nebyla ani v takovém stavu bezbrannosti, jak ho chápeme dnes. Avšak podle nové definice by tento čin znásilněním velmi pravděpodobně byl. U oběti se totiž jednalo o ochromující zamrznutí způsobené stresující traumatizující zkušeností, které nově spadá právě pod pojem bezbrannosti. Pachatel mohl soulož vykonat jen proto, že oběť zamrzla a nebyla schopna se bránit.
Pevně doufáme, že nová definice znásilnění povede k vyššímu nahlašování tohoto trestného činu a celkově zlepší postavení obětí. Zároveň věříme, že se díky ní zlepší a zefektivní potírání sexuálního násilí jako takového.
Pokud potřebujete probrat, jaká definice se použije ve Vašem případě, nebo chcete probrat to, co se Vám stalo, s právničkou, neváhejte se na nás obrátit na e-mailu poradna@profem.cz nebo na telefonním čísle 608 222 277.