PORT slaví rok fungování: Pomoc v centru našlo již více než tisíc obětí sexuálního a domácího násilí

← zpět na Novinky

6. února 2025

Specializované centrum PORT, první svého druhu v České republice, poskytlo za první rok svého fungování podporu a odbornou pomoc 1 037 klientkám a klientům, kteří se stali oběťmi sexuálního či domácího násilí. Tento výsledek jasně dokládá, že potřeba těchto služeb je enormní, a zároveň podtrhuje nutnost jejich systémového financování a dlouhodobé podpory ze strany státu.

Pomoc na míru a komplexní podpora

S nějakou formou sexuálního násilí nebo obtěžování se setká 58 procent žen, znásilnění zažije každá pátá. Lidé s touto zkušeností se mohou potýkat s dlouhodobými následky, které zasahují jejich psychické i fyzické zdraví. Přístup k odborné pomoci je proto klíčový pro zvládání traumatu a obnovu pocitu bezpečí.


Za rok 2024 jsme klientkám a klientům poskytly více než 4 100 intervencí,  přičemž každý z nich v průměru využil čtyři různé formy podpory – od individuálních konzultací, přes skupinové terapie, až po právní poradenství.


„Statistika více než tisíce klientek a klientů, kteří během pouhého roku využili naše služby, jasně dokazuje, jak naléhavá je potřeba existence center jako je PORT. Naše služby nesmí být závislé na jednorázových grantech a dočasném financování, ale musí být pevně zakotveny v systému státní podpory,“ uvádí ředitelka proFem Jitka Poláková.


Význam podobných specializovaných center potvrzuje i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková: „Pomoc obětem sexualizovaného násilí patří k prioritám vlády i k mým prioritám jako zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Mám velkou radost, že v Praze již rok funguje první specializované centrum pro oběti tohoto násilí. Naším úkolem do budoucna bude zajistit stabilní financování PORTu a rozšiřování tohoto modelu do dalších regionů.“ 


Klíčové služby při řešení důsledků násilí

Nejrychleji dostupnou službou v PORTu je krizová pomoc. „Obětem domácího a sexuálního násilí nabízí bezpečný prostor k ventilaci emocí a stabilizaci. Současně skrze mapování potřeb obětí dochází k propojení s dalšími službami, které jsou při řešení důsledků násilí klíčové,“ vysvětluje Tereza Piknová, krizová interventka proFem.

PORT také zaznamenal rostoucí zájem o právní pomoc. „V roce 2024 se na nás obrátilo historicky nejvíce klientek, které zároveň naše služby využívaly delší dobu a opakovaně. Několik z nich využilo také našich nově spuštěných služeb výslechové místnosti a videokonferenčního zařízení POL POINT, skrz které je možné podat trestní oznámení či komunikovat s orgány činnými v trestním řízení,” komentuje vedoucí právních služeb proFem Petra Presserová.


„To vše jen potvrzuje to, že právní poradenství tvoří nedílnou součást cesty po traumatické události a může výrazně ovlivnit trajektorii klientčina dalšího života,” dodává Presserová. 


Poptávka po službách PORTu potvrzuje, že Česká republika potřebuje stabilně financovaná centra tohoto typu. Organizace proFem nadále usiluje o dlouhodobé zajištění financování těchto klíčových služeb a apeluje na odpovědné instituce, aby učinily konkrétní kroky k jejich stabilnímu zajištění.

gallery

Konference Reflexe ročního fungování centra PORT. Na fotografii ředitelka proFem Jitka Poláková (zprava), vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková, poslankyně Barbora Urbanová a Charge d'affaires Kristian Ødegaard z Norska.

O centru PORT

PORT je první specializované centrum v České republice zaměřené na podporu obětí sexuálního násilí. Nabízí komplexní služby zahrnující sociální služby – odborné sociální poradenství, krizovou pomoc (včetně krizového bytu), psychoterapeutickou pomoc a zdravotní službu pro sběr důkazního materiálu a testování na pohlavně přenosné choroby i pro gynekologickou prevenci. Součástí služeb je právní pomoc a zprostředkování advokátního zastupování. V PORTu je k dispozici též POL POINT, zařízení pro nahlášení trestných činů a speciální výslechová místnost. 


Centrum provozuje organizace proFem – centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí.

 

Konference Reflexe ročního fungování centra PORT je realizována v rámci projektu, který je podpořen z projektu „Reflexe pilotního fungování PORTu a inspirace Norskem” financovaného z Fondu pro bilaterální vztahy řízeného Zprostředkovatelem programu – Bilaterálních ambicí v rámci Fondů Norska 2014-2021.

© 1994-2025 proFem | Nastavení cookies | Redakce FenomioFlow