Nová publikace o rozsudcích v případech násilí na ženách

← zpět na Novinky

21. června 2023

Vydali jsme výzkumnou zprávu k analýze rozsudků, kterou pro nás zpracovaly socioložky Petra Havlíková a Iva Šmídová. Publikace se jmenuje Bagetelizace a nerovnosti. Co se v ní dočtete?

Zlehčování násilí, popírání jeho negativních dopadů na psychiku obětí, obviňování obětí, omlouvání pachatelů a připisování projevů násilí jejich „nezvládnutým pudům,” absence zjevného poškození „panenské blány“ jako zpochybnění znásilnění. To jsou jen některé ze znepokojujících ukázek aktuální praxe řady soudů a soudních znalců, jak vyplývá z kvalitativní analýzy vybraných rozsudků z let 2019 a 2020 v případech sexuálního násilí (trestný čin znásilnění) a domácího násilí (trestný čin týrání osoby žijící ve společném obydlí).

„Analýza poukazuje na to, že genderové stereotypy, obviňování oběti, zlehčování a normalizace násilí a nedostatečné pochopení problematiky domácího i sexuálního násilí nejsou jen praxí několika nepoučených jedinců (soudců) a tedy pochybením jednotlivce, jak je nám při upozorňování na mezery v systému pomoci často zdůrazňováno,” vysvětluje Jitka Poláková, ředitelka proFem. „Naopak se ukazuje, že jde o stále přítomnou a znepokojivou praxi řady soudů, která se promítá nejen do toho, jak je oběť v průběhu trestního řízení vykreslována a že je sekundárně viktimizována, ale která také ovlivňuje výši trestů (a například nadužívání mimořádného snížení trestů),” doplňuje.

Publikaci, kterou jsme k analýze vydali, si můžete stáhnout na tomto odkaze. Pokud byste měli zájem o tištěnou verzi, napište na administrativa@profem.cz.

© 1994-2024 proFem | Nastavení cookies | Redakce FenomioFlow